Pierwsza wizyta w Rehaosteo to bardzo istotny moment. Przeprowadzany jest szczegółowy wywiad i badanie fizykalne, mające na celu właściwe zdiagnozowanie i umożliwienie rozpoczęcia leczenia. W trakcie wywiadu fizjoterapeuta lub osteopata zadaje wiele pytań na temat stanu zdrowia, intensywności, czy okresu występowania dolegliwości z którą zgłasza się pacjent. Podczas wizyty padają też pytania na temat przebytych wcześniej urazów, podjętego leczenia, czy chorób współistniejących. Ważne jest aby nie pominąć tych informacji, ponieważ mogą mieć znaczenie w trakcie terapii.
Podczas badania fizjoterapeuta/ osteopata ocenia postawę ciała, zakres oraz jakość ruchomości stawów, oraz inne odstępstwa od normy. W zależności od dolegliwości pacjenta, sprawdza siłę mięśniową, odruchy neurologiczne oraz reakcję tkanek na bodziec zewnętrzny. W trakcie badania wykonywane jest wiele testów funkcjonalnych, które umożliwią dokładnie zlokalizować przyczynę i miejsce bólu.
Tak, po przeprowadzeniu wywiadu, badań funkcjonalnych i postawieniu diagnozy, terapeuta rozpoczyna leczenie już w trakcie pierwszej wizyty.
Przygotowując się do pierwszej wizyty, warto przygotować wyniki badań obrazowych, oraz zapis badania na płycie CD (RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy), jeśli jednak pacjent nie dysponuje wynikami badań obrazowych, nie ma konieczności posiadania ich.
Podczas badania i terapii, fizjoterapeuta/ osteopata często prosi Pacjenta o zmianę pozycji na kozetce lub wykonanie skłonu. Dla zapewnienia komfortu, zaleca się wybór odzieży, która nie będzie ograniczać ruchów. Idealnie nadaje się strój sportowy. Jeansy, sukienka lub spódniczka mogą ograniczać swobodę wykonywanych ruchów i mogą być krępujące.